Jakie zastosowanie ma ozon w profilaktyce ran?
Ozon jest jednym z najskuteczniej działających środków odkażających. Jest również bezpieczny dla człowieka i dla środowiska. Stosuje się go w wielu gałęziach przemysłu, na przykład w przetwórstwie żywności i do napowietrzania wód głębinowych. Wykorzystywany jest także w medycynie, najczęściej do odkażania ran. W jaki sposób się go stosuje?
Ozon jest gazem naturalnie występującym w stratosferze. Składa się z trzech atomów tlenu. Ma błękitny kolor i charakterystyczny świeży zapach, który można czasem wyczuć po burzy. Ponieważ jest cięższy od powietrza, można go także wykryć bliżej gruntu. Jego obecność w zbiornikach wodnych przyspiesza naturalne procesy oczyszczania wody. Badania udowodniły, że ozon jest gazem reaktywnym, wykazującym właściwości bakterio-, grzybo- i wirusobójcze. Na tle innych środków do odkażania ozon wypada bardzo dobrze dzięki wysokiemu współczynnikowi siły dezynfekcji (Ct). Zaczęto stosować go na dużą skalę w branży spożywczej, w medycynie i wielu gałęziach przemysłu.
Zastosowanie ozonu w medycynie
Ozon stosuje się do dezynfekcji narzędzi chirurgicznych, aparatury i pomieszczeń. Produkuje się także środki z ozonem do odkażania ran. Są bardzo skutecznie w leczeniu owrzodzeń i urazów tkanek miękkich. Do domowego użytku na delikatne rany polecana jest ozonowana oliwka z oliwek oraz olej lniany z ozonem. Pomagają one szybciej zregenerować otarcia naskórka, rany po ukąszeniach owadów, wypryski i trądzik.
Preparaty z ozonem są szczególnie przydatne w przypadku oporności lekowej. Działają na wiele szczepów trudnych do zwalczenia bakterii nieczułych na antybiotyki. To działanie ozonu znane jest już od kilkudziesięciu lat. Istnieją doniesienia o leczeniu ozonem poważnych ran wojennych i złamań kości. Dzięki zastosowaniu tego niezwykłego gazu zakażenie przestawało się rozwijać, a rany szybciej się goiły. Dzisiaj dzięki nowoczesnym technologiom działanie ozonu jest stosowane na wielką skalą w m.in. stomatologii, chirurgii, dermatologii, laryngologii, okulistyce.